2763

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن بسپار گرمانرمی است که ابتدا در سال 1951 توسط دکترکارل رهن بدون پی بردن به اهمیت آن ، در هوخست آلمان به دست آمد.اهمیت این بسپار باکشف مجدد آن توسط جولیا ناتا در سال 1954 آشکار گردید.پلی پروپیلن بامصرف سالانه 6/45 میلیون تن و اختصاص 20 درصد از مصرف بسپار های اساسی ، سومین بسپار پر مصرف جهان است. قابلیت افزایش ، پرکننده ، تقویت کننده و دیگر اصلاح کننده ها، پلی پروپیلن را تبدیل به بسپاری پر مصرف و پر طرفدار نموده است.ظرفیت جهانی تولید این بسپار در سال 2002 حدود 4/39 میلیون تن بوده است که با رشد 5/4 درصدی به حدود 49 میلیون تن در سال 2007 رسیده است.پیش بینی می گردد مصرف جهانی پلی پروپیلن تا سال 2017 به5/69 میلیون تن افزایش یابد.پلی پروپیلن در صنعت اتومبیل ( در ساخت تزئینات داخلی ، پروانه ها ،کف پوش اتومبیل و جعبه باتری) همچنین در ساخت بدنه ی رادیو و تلوزیون ، اجزای ماشین ظرفشویی ، همزن شتشوگر، لوله ، ساخت فیلم های بسته بندی برای صنایع غذایی و ساخت الیاف جهت تولید فرش، پشتی و گونی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از نام های تجاری پلی پروپیلن که بیشتر در صنایع تزریق به کار گرفته می شود ،هوستالن ، لوپارن ، وستولن و … است.
پلی پروپیلن به دو دسته ی هموپلیمر ، کوپلیمرتقسیم می کنند.در هموپلیمر فقط منومر پروپیلن قرار دارد اما در کوپلیمر آن ، مقداری منومراتیلن نیز قرار داده شده است. این عمل منجر به بهبود مقاومت به ضربه و کاهش نقطه ی tgکوپلیمر نسبت به هموپلیمر پلی پروپیلن گردیده است.
هموپلیمر خود بر اساس نحوه ی قرارگیری گروه متیل در زنجیره ی پلیمر به سه زیر دسته ، اتاکتیک( بدون نظم) ،ایزوتاکتیک (کاملا متقارن) ،سندیو تاکتیک تقسیم می شود.
در حال حاضر رمز موفقیت هموپلیمر پلی پروپیلن که به بازار عرضه می شود در تاکتیسیته یا نظم فضایی آن می باشد .
پلیمرPP به لحاظ ماهیت فیزیکی خود چند مزیت مهم نسبت به پلی اتیلن سنگین HDPE دارد.
محدوده ی عملیات دمایی آن در مقایسه با HDPE ،40 درجه سانتیگراد بالاتر است که این موضوع ، مزیت مهمی شمار می آید.
PP مسئله کراکینگ تنشی PE را در مصارف خود نشان نمی دهد.
PP سفت تر و سخت تر از HDPE می باشد و جلای ظاهری آن بیشتر است.
این پلیمر مزیت مقاومت در مقابل آب گرم و شوینده ها را نیز دارد که اغلب کاربرد آن را در ماشین های شستشو و خطوط انتقال آب و پساب توجیه می کند.